Kahve SSS

Kahveyi saklamak için en iyi yöntem nedir? Ne kadar süre taze kalır?
Kahve kavrulduktan sonra, ne kadar havaya ve neme maruz kalırsa o kadar çabuk aromasını kaybetmeye başlar. Kahvenizi ihtiyacınız doğrultusunda satın almanızı, hava almayan bir kabın içinde, serin ve ışık almayan bir yerde muhafaza etmenizi ve hazırlamadan hemen önce öğütmenizi öneririz.
Starbucks kahvenizin paketinde yer alan  FlavorLock™ sayesinde, açmadığınız paketinizdeki kahveniz son kullanma tarihine kadar taze kalır.

FlavorLock™ paketi nedir?
Starbucks çekirdek kahvelerinin tazeliğini korumak için FlavorLock™ teknolojisi kullanılır.  FlavorLock™ , taze kavrulmuş kahve çekirdeklerinden çıkan karbondioksiti, oksijeni içeri almadan, kapalı kahve paketinden dışarı çıkaran tek yönlü bir paketleme sistemidir. Bu teknoloji, kahvelerin kavrulduktan hemen sonra paketlenmesine olanak tanır. Böylece size 250gr’lık paketlerde sunduğumuz kahvemiz siz kullanana kadar taze kalır.
Çekirdek kahveler, paketleri açıldıktan sonra 1 hafta süreyle tazeliğini korumaktadır. Öğütülmüş kahve çekirdeklerinin ise aynı gün içerisinde tüketilmesini öneririz.

Ne tür bir öğütme kullanmalıyım?
En taze kahve tadı için, kahve çekirdeklerini içeceğiniz zaman öğütmenizi öneririz. Dilerseniz, çekirdek kahvenizi demleme metoduna uygun olarak mağazalarımızda da öğüttürebilirsiniz.
Demleme yönetiminiz, kahvenizin nasıl öğütülmesi gerektiğini belirler;

* Kahve presi için kalın,
* Filtre kahve makineleri için orta,
* Espresso makineleri için ince,
* Türk Kahvesi yöntemi ile pişirmek için ise çekirdek kahvenizin çok ince öğütülmüş olması gerekir.

Kahve presinde nasıl kahve hazırlayabilirim?
Evinizde mükemmel bir Starbucks kahve keyfi yaşayabilmek için kahve presi kullanmanızı öneririz, çünkü kahve presinde; kahve ve su uzun süre bir arada kalır. Bu sayede kahve, lezzetini en iyi şekilde bırakır ve demlenir.
Kahvenizi, kahve presinde demlemek için ideal oran olarak her 180 ml (6 ounce) su için 10 g oranında taze öğütülmüş kahve kullanmayı öneriyoruz. Bu tarif dünya üzerinde genel kabul görmüş bir orana dayanmaktadır.
Kahve presine uygun olarak öğütülmüş çekirdek kahvenizi, bu demleme yönteminde aşağıdaki miktarda kullanabilirsiniz:

* 8c press için 7 Starbucks kaşığı kahve ( 50 gr)
*4c press için 4 Starbucks kaşığı kahve ( 28 gr)
* 3c press için 3 Starbucks kaşığı kahve ( 21 gr)

Kahvenizi, kahve presinde demlerken, kaynamış suyu 2 dakika dinlendirdikten sonra kullanmanız; kahvenizin daha iyi demlenmesini sağlayacaktır. Sıcak su eklediğiniz kahvenizi 4 dakikalık demleme süresinden sonra hazırlayarak içebilirsiniz. Kahvenizi demledikten sonra 20 dakika içinde tüketmenizi öneririz.
* 1 Starbucks kaşığı (scoop) = = 7 gr kahve
* 2 yemek kaşığı = 10 gr kahve