Kavurma Profiline Göre Kahveler

Starbucks Roast Spectrum

Starbucks Roast™; yani kahvenin Starbucks yöntemi ile kavrulma işlemi sadece belirli bir zaman aralığında ve sıcaklık derecesinde çekirdeği kavurmak veya belirgin kahve çekirdeği renginin yakalanmasından ibaret değildir. Bu bir sanattır ve her şeyin ötesinde yoğun bir tat deneyimini vurgulayan bir kavurma felsefesidir.

Kahvelerimiz üç kavurma profiline göre ayrılmıştır: Starbucks® Blonde Roast, Medium Roast ve Dark Roast. Böylece sizin için kusursuz olan aroma ve yoğunluğu bulabilirsiniz.


Daha az süre kavrulmuş, hafif gövdeli (dilde hafif hissedilen, ağızda çok az lezzet bırakan) yumuşak içimli ve zarif (ağızda duru tat bırakan) kahvelerdir.
Ne çok yumuşak, ne de çok yoğun lezzette olan orta derecede kavrulmuş kahvelerimiz, damak zevki ikisinin ortasında olan kahve severler için idealdir. Yumuşak içimli ve dengeli bu kahveleri gün boyunca tercih edebilirsiniz.
En sevdiğiniz koyu kavrulmuş kahveniz ile yaşadığınız anın keyfini çıkarın. Starbucks’ın kahve uzmanlığının bir göstergesi olan bu kategoride, ağızda uzun süre tat bırakan, yoğun lezzetli kahvelerimiz bulunmaktadır.