Çevre

Misafirlerimizin çevreye olan bağlılıklarını paylaşıyoruz.
İşimizin her alanında çevreye saygılı uygulamaları hayata geçirmeye ve çevreye bıraktığımız izleri azaltmak üzere yenilikçi yöntemler geliştirmeye çalışıyoruz.

Enerji Koruma
Mağazalarımızda yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen çevre dostu rüzgar enerjisi kullanıyoruz.
Bu alanda Starbucks Türkiye olarak yürüttüğümüz çalışmalarımız da, global çevresel ve toplumsal sorumluluk anlayışımızın bir parçasıdır. Temmuz 2010’da Türkiye’de 60’ın üzerinde Starbucks mağazasında kullandığımız enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik etmeye başladık.  Yürüttüğümüz çalışmalar ile Starbucks’ın enerjisini ekonomik koşullarda ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaktayız. Burada öncelikli amacımız yeşil enerji kullanımı ile karbon ayak izimizi azaltarak çevremize olumlu yönde katkıda bulunmak.

Kullandığı elektrik gücüne göre sözleşmesi uygun olan daha fazla mağazamızda rüzgar enerjisi kullanımına geçilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.  Bu çalışmaların uzun vadede hepimiz için daha sağlıklı yaşam koşulları getireceğine inanıyoruz.

Çevreci Mağazalar
Karbon salınımını azaltan, çevre dostu malzemeler ve sistemler kullanarak yeşil mağazalar yaratmak için çalışıyoruz.

Mağazalarımızda çevre dostu inşaat malzemeleri ve mobilyalar kullanıyor, enerji ve su tasarrufu sağlayacak uygulamaları hayata geçiriyoruz.

Çabalarımıza yol göstermesi amacıyla, başarımız için temel ölçüt olarak Amerikan Yeşil Bina Konseyi’nin (US Green Building Council) LEED® sertifika programını kullanıyoruz. (LEED® İngilizcede Enerji ve Çevresel Tasarım Liderliği'nin kısaltmasıdır.)

Neler Yapıyoruz

Mağazalarımızı çevreci hale getirmek için karbon salınımını azaltan, çevre dostu malzemeler ve sistemler kullanıyoruz.

* Mağazalarımızdaki pek çok alanda geri dönüşümlü malzemeler kullanılmakta ve  inşaat atıklarının azaltılması için mümkün olan tüm noktalarda da mağazada bulunan mevcut materyaller korunmaktadır.
* Yenilenen su tankı sistemi ile mağazalarımızda önemli ölçüde su tasarrufu sağlanmaktadır. Enerji gereksimini ve karbon salınımını azaltmak için tasarruflu ampul kullanılmaktadır.
* Mağazalarımızda kullanılan boyalar ve  izolasyon malzemelerinin, düşük oranda uçucu organik bileşik içermesine ve toksik olmamasına dikkat edilmektedir.
* Kullanılmış kahve telveleri, misafirlerimize ücretsiz olarak sunularak, bitkilerin beslemesi amacıyla gübre olarak kullanılabilmektedir.

İklim Değişikliği ile Mücadele

Bugün iklim değişikliği dünyamızı tehdit eden en büyük tehlikedir. Dünya haritasına baktığınızda kahve üretilen bölgeler ile tropikal ormanların bulunduğu yerlerin aynı olduğunu görebiliriz.

Bu nedenle de iklim değişikliğine yönelik adımlar atmak Starbucks'ın önemli bir önceliğidir. İklim değişikliğine karşı kahve yetiştirilen bölgelerdeki ormanları korumak ve kahve çiftçilerinin hayat kalitelerini yükseltmek için pek çok çalışma gerçekleştirmekteyiz.

Hedefimiz

Çiftçilerin doğal kaynakları koruma altına alan, sürdürülebilir tarım uygulamalarını hayata geçirebilmelerine ve yetiştirdikleri yüksek kaliteli kahvelerden  hak ettikleri yüksek kazancı sağlamalarına destek verecek programları hayata geçiriyoruz.

Neler Yapıyoruz

Enerji ve su tasarrufu sağlayarak, bardaklarımızla ilgili atıkları azaltarak, geri dönüşümü artırarak ve çevreci tasarımı destekleyen mağaza sayımızı artırarak çevreye bıraktığımız ayak izimizi önemli ölçüde küçültmek için çalışıyoruz. Starbucks, yenilenebilir enerji ve enerji koruma üzerine odaklanarak 2004'ten beri iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ile savaşmaya gayret etmektedir. Bu alandaki çalışmalarımıza odaklanmaya devam edeceğiz.