Kahve Tedariği & Kavurma & Harmanlama

Kavurma


Starbucks Roast™; yani kahvenin Starbucks yöntemi ile kavrulma işlemi sadece belirli bir zaman aralığında ve sıcaklık derecesinde çekirdeği kavurmak veya belirgin kahve çekirdeği renginin yakalanmasından ibaret değildir. Bu bir sanattır ve her şeyin ötesinde yoğun bir tat deneyimini vurgulayan bir kavurma felsefesidir.

Her Starbucks kahvesinin; koku, asidite (keskinlik), gövde (dolgunluk) ve tat akımından mükemmel özelliklere sahip olarak; zengin ve tatmin edici bir lezzet sunması için özel bir kavrulma şekli ile kavrulması gerekmektedir.

Kavurma işleminden sorumlu tecrübeli yetkililerimiz ve tat uzmanlarımız birlikte çalışarak; yüksek bölgelerdeki kahve ağaçlarında yetişen arabica çekirdeklerinin her birinden Starbucks kahvesi için gerekli olan tat profilini yakalayabilmek amacıyla ne kadar süre ile kavrulması gerektiğine karar vermektedirler.

Kahve uzmanlarımız, ardı ardına tekrarlanan kavurma ve tat denemeleri ile nihayet bu yüksek kalitedeki çekirdeklerin, içlerinde sakladıkları tadı ortaya çıkaracak, en uygun kavurma sürecine ulaşmaktadırlar. Tüm bu sürecin sonucunda kahvelerimiz; tüm duyuları harekete geçiren aromalar ve büyüleyici lezzetler olarak misafilerimize ulaşmaktadır.Harmanlama


Yaptığımız işin bizim için en eğlenceli taraflarından biri, misafirlerimize dünyanın dört bir yanında gelen harika kahveler sunmaktır.

Starbucks olarak harmanlamaktaki amacımız, belirli bir yetiştirici bölgenin kendine özgü lezzetlerini ortaya koymak veya farklı bölgelerden elde edilen çeşitli nitelikleri, dengeli ve uyumlu bir bütünde buluşturmaktır.Kahve Satın Alımı


Starbucks, kahveye, insana ve kaliteye olan tutkusunu kahvenin seçiminden sunumuna kadar her ana taşımaktadır. Kahve alıcılarımız yılın ortalama dört ayını, en kaliteli kahvelerin yetiştirildiği ülkelerde geçirmektedirler. Kahve uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sürecinde, yeşil çekirdekler küçük miktarlarda kavrulmakta ve pişirilerek tadılmaktadır. Tadım merkezimizde en iyi arabica kahvelerini bulmak için her yıl 150.000 fincanın üzerinde kahve denenmekte ve sonucunda dünyada her yıl üretilen kahvenin en yüksek kaliteye sahip kısmı seçilerek satın alınmaktadır.

Starbucks, dünyanın en iyi kahvelerini arayışı sırasında, kaliteli kahve piyasasının uzun vadede sürdürülebilir olmasına da dikkat etmektedir. İş yaptığımız çiftçilerin başarısı, Starbucks’ın başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle de uzun vadede kaliteli kahvelerin yetiştirilmesine geniş kapsamlı bir yaklaşım getiriyor ve iş yaptığımız çiftçiler ve toplumlarla karşılıklı yarara dayalı ilişkiler kuruyoruz.Kahvenin Yetiştirilmesi


Kahvenin Yetiştirilmesi Tadım merkezimizde kahveleri tadarken; en iyi kahveyi sunabilmek için iklim ve toprak özelliklerinin yanı sıra tarım uygulamalarının tümünü de dikkatle incelemekteyiz. Kahve yetiştiren üç ana bölgenin coğrafyası, iklim ve toprak özellikleri orada yetiştirilen ve işlenen kahvelere kendilerine özgü bir tat verir:

Latin Amerika kahveleri tat, asitlik (keskinlik) ve gövdenin birbirleriyle uyum sağladığı, belirgin fındık ve kakao lezzetleri sunan kahvelerdir.

Afrika / Arap Yarımadası kahveleri belirgin narenciye ve limon lezzetleri sunar. Kendilerine has, egzotik tatları nedeni ile bu bölgenin kahveleri genellikle harmanlanmadan, tek kökenli olarak sunulur.

Asya / Pasifik bölgesi gövde ve lezzet açısından zengin kahveler sunar. Bu kahveler belirgin topraksı ve bitkisel lezzetleri ile ön plana çıkarlar.

Kahve Sohbetleri


Starbucks, kahve uzmanlığını mağazalarında düzenli olarak gerçekleştirilen “Kahve Sohbetleri”nde kahve tutkunları ile paylaşmaktadır. Kahve sohbetine katılan misafirlerimiz, bu büyülü yolculukta kahvesinin tarihçesi, nasıl yetiştirildiği, hangi aşamalardan geçip Starbucks mağazalarında servis edilmeye uygun hale geldiği, kahvenin pişirilme yöntemlerine kadar her türlü bilgiye sahip olabilmekteler. Tüm bu bilgilerin yanı sıra misafirlerimiz, hangi kahve ile hangi yiyeceklerin tercih edilmesinin uygun olacağı konusunda da fikir sahibi olabilirler.Kahve Sohbetlerimize katılmak için mağazalarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.