Topluma katkı

Starbucks, sosyal sorumluluğu; içinde bulunduğu toplumlara sosyal, çevresel ve ekonomik fayda sağlamak şeklinde tanımlar. Bu anlayış doğrultusunda, içinde bulunduğumuz yerel çevremize katkıda bulunabilmek adına Türkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız 2003 yılından bu yana eğitim alanına odaklandık.

İletişimde Engelleri #EldenEle AşıyoruzStarbucks Türkiye olarak, parçası olduğumuz topluma fayda sağlamak ve iletişimde engelleri aşmak için #EldenEle projesine başladık.

Hedefimiz, tüm Türkiye’deki baristalarımızın işaret dili eğitimi almasını sağlamak ve işitme engelli misafirlerimize kendilerini rahatça ifade edebildikleri ve anlaşıldıkları bir ortamda sosyalleşme imkanı sunmak.

Ne yaptık?

Misafirlerimizle kurduğumuz sıcak ve yakın iletişimi işitme engelli misafirlerimizle de kurmak istiyoruz. Bu amaçla ilk olarak yalnızca kahve ve çayın karşılığının bulunduğu Türk İşaret Dili için bir Kahve Sözlüğü hazırladık.

2017 yılında başladığımız eğitimlerlerde İstanbul, Bursa, Adana ve Ankara’daki 50’den fazla mağazamızda görev alan baristalarımıza eğitim verdik. Onlara mağazalarını ziyaret eden işitme engelli misafirlerimizin “3. Adres” deneyimini yaşayabileceği seviyede Türk İşaret Dili öğrettik, öğretmeye de devam ediyoruz.

Eğitime katılarak sertifikalarını alan baristalarımızın çalıştığı ‘İşitme Engelli Dostu Mağaza’larımız, Eşsiz Starbucks Deneyimi’ni yaşatmak için işitme engelli misafirlerini bekliyor.

Hep beraber İşaret Dili öğreniyoruz

Sizleri de #EldenEle projemize destek vermeye ve İşaret Dili öğrenimi konusunda farkındalık elçisi olmaya davet ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki göstereceğimiz küçük bir çaba ile iletişimde engelleri aşmak mümkün!
Kahvenin işaret dilini öğrenmek için Starbucks Türkiye Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.
İşaret Dili Eğitimi Alan Mağazalarımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

Kardeş OkullarTürkiye’de faaliyet göstermeye başladığımız 2003 yılından itibaren, Starbucks Türkiye olarak, Kardeş Okullar projemiz ile eğitim alanına odaklandık. Starbucks’ın bireylerin topluma kazandırılması yönündeki sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde, eğitim alanındaki çalışmalarımızı da ilköğretim okulları üzerinde yoğunlaştırdık.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da desteği ile yürüttüğümüz projemiz kapsamında 2003 ve 2012 yılları arasında her mağazamız için bir Kardeş Okul belirledik ve öğrencilerimizin sosyal gelişimlerini destekleyici; resim yarışması, satranç turnuvaları, tiyatro çalışmaları gibi birçok farklı etkinlik düzenledik.

Bunun yanı sıra, her bir mağazamız kendi yerel çevrelerine katkı sağlamak adına, birebir mağaza çalışanlarımızın ve çoğu zaman misafirlerimizin de katılımı ile Kardeş Okulları için farklı çalışmaları da hayata geçirdiler.

Tohum Otizm VakfıKardeş Okullar projemiz kapsamında, otizmli öğrencilerimizin özel eğitim ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, Tohum Otizm Vakfı ile de işbirliği içerisindeyiz.
İşbirliğimiz çerçevesinde amacımız; Tohum Otizm Vakfı’nın yürüttüğü bilinçlendirme çalışmalarına destek olarak, toplumumuzda otizm konusunda farkındalık yaratabilmek, gönüllü çalışanlarımızı ve Kardeş Okullarımızdaki eğitmenlerimizi özel eğitimlerle otizm konusunda daha donanımlı bir hale getirebilmek, ve de Kardeş Okullarımızda otizmli olan öğrencilerimiz için gerekli ortam ve materyalleri sağlayabilmektir.

Tohum Otizm Vakfı’na ulaşmak için:

www.tohumotizm.org.tr

Tel: 0212 248 94 30

Projeler

Tohum Otizm Vakfı ile yaptığımız işbirliğimiz çerçevesinde hem vakıf vasıtası ile ulaştığımız hem de Kardeş Okullarımızda bulunan otizmli öğrencilerimizin eğitim standartlarını yükseltmeye çalışmaktayız. Bugüne dek farklı Kardeş Okullarımıza otizmli öğrencilerimiz için etkinlik alanları kazandırdık.

2009 yılbaşı döneminden bu yana, döneme özel olarak sınırlı süre satışa sunduğumuz Christmas Blend çekirdek kahvelerimizin satışının bir bölümünü Tohum Otizm Vakfı’na aktarmaktayız. 2009 ve 2010 yıllarında Christmas Blend satışından aktarılan fon, erken tanı sağlanması ve otizmli öğrencilerin eğitim kalitelerinin artırılması amaçlı eğitim programlarında ve otizmli çocukların ailelerinin, bu alanda çalışan eğitimcilerin ve ilgili kurumların kullanıma yönelik eğitim materyallerinin hazırlanılmasında kullanıldı. Basılan bu materyaller; Milli Eğitim Bakanlığı, Rehberlik Araştırma Merkezleri, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezleri (OÇEM'ler), Kaynaştırma Öğrencisi bulunan ilköğretim okulları, Üniversiteler, Sağlık Bakanlığı ve Aile Hekimlerine Tohum Otizm Vakfı'nın yürüttüğü bilinçlendirme çalışmalarına paralel olarak dağıtıldı. 2011 yılbaşı döneminde de tekrarlanan bu çalışma sonucunda aktarılan fon ise farkındalığı artırmaya yönelik Tohum Otizm Vakfı animasyon filminin yenisinin hazırlanması, Tohum Otizm Vakfı web sitesinin yenilenmesi gibi farklı projelerde kullanıldı.

Animasyon Filmine ulaşmak için:

http://tohumotizm.org.tr/farkindalik/gokkusagi-okulu

2012 yılbaşı döneminde Starbucks Card satışından elde edilen gelirin bir kısmını yine Tohum Otizm Vakfı’na aktarıldı. Aktarılan fon, 2013 yılı içerisinde otizm konusunda toplum içinde farkındalık yaratılması ve otizmli öğrencilerin eğitim kalitelerinin artırılmasını sağlayacak aile seminerleri düzenlenmesi için kullanıldı. 2013 yılında aktarılan fon ise, 2014 yılı içerisinde otizmde farkındalık amacıyla çeşitli projelerde kullanılıyor olacak.

BEN BÜYÜYÜNCE KAMPANYASIStarbucks Türkiye olarak 2009 yılından beri Tohum Otizm Vakfı ile işbirliği içerisinde yürüttüğümüz otizmde farkındalık projelerimize 2015 yılı itibariyle yeni bir yön vererek “Ben Büyüyünce” kampanyamızı başlattık.
Ben Büyüyünce kampanyası ile otizmde erken tanı ve otizmin bilinen tek tedavisi olan sürekli, yoğun özel eğitimin önemine dikkat çekmeyi hedefliyoruz. Otizmin belirtilerinin geç olmadan fark edilmesiyle, daha birer tohumken eğitim almaya başlayan çocuklar, büyünce sağlıklı gelişim gösteren diğer akranları gibi hayata katılabiliyorlar.

Ben Büyüyünce kampanyamız çerçevesinde hazırladığımız www.benbuyuyunce.com web sitemizde Otizm, otizmin belirtileri, otizmde erken tanı ve sürekli, yoğun özel eğitimin önemini anlatan bilgilerin yanı sıra otizmli çocuklarımızın başarı hikayelerine yer vereceğiz.

Sizleri de www.benbuyuyunce.com web sitemizi ziyaret ederek otizm hakkında bilgi sahibi olmaya, sitemizde yer alan içerikleri #benbüyüyünce hashtagi ile çevrenizdekilerle paylaşarak hep birlikte gönüllü farkındalık elçilerimize katılmaya davet ediyoruz.

Gelin, hep birlikte her biri bir tohum olan bu çocuklarımızın güneşi olalım...

https://benbuyuyunce.com
#benbuyuyunce